Upadłość konsumencka – kto ją może ogłosić?
Coraz wyższe koszty utrzymania sprawiają, że wiele osób pogrąża się w coraz większych długach. Niestety zdarza się tak, że możliwości zarobkowania nie pozwalają na regulowanie zobowiązań – wówczas uratować może upadłość konsumencka. Kto może ją ogłosić i jakie długi redukuje?
Upadłość konsumencka – jak ją ogłosić?
Upadłość konsumencką ogłasza sąd na podstawie wniosku osoby zadłużonej złożonym w biurze podawczym sądu, korespondencyjnie lub przez Internet (Krajowy Rejestr Zadłużonych). Nie każdy wniosek rozpatrywany jest pozytywnie, a w przypadku pozytywnej oceny sądu, ustalany jest plan spłaty wierzycieli. Dłużnik w miarę swoich możliwości zobowiązany jest do spłaty długów – należy pamiętać, że przepisanie majątku w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką (np. nieruchomości) na osoby bliskie nie chroni przed wciągnięciem ich w poczet majątku dłużnika.
Kto może wnioskować o upadłość konsumencką?
Aby sąd pozytywnie rozpatrzył wniosek o upadłość konsumencką, musi zostać spełniony przynajmniej jeden z dwóch warunków:
- dług przekracza wartość majątku, a sytuacja ta trwa co najmniej od 24 miesięcy
- dłużnik nie jest w stanie regulować długów przez co najmniej 3 miesiące
W obu przypadkach musi też istnieć realnie utrudniona możliwość poprawy sytuacji – brak możliwości podjęcie lepiej płatnej pracy lub pracy dodatkowej. W 2020 roku zmieniono przepisy – od tego czasu sąd nie rozpatruje, czy dłużnik popadł w długi wskutek rażącego niedbalstwa lub z innej winy dłużnika. Upadłość konsumencką mogą ogłosić osoby, które nie prowadzą obecnie działalności gospodarczej (również nierejestrowanej), ale mogły prowadzić ją w przeszłości.
Upadłość konsumencka – jakie długi przepadają, a jakie nie?
Podejmując decyzję o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, należy pamiętać, że tylko część długów jest w ramach tej procedury umarzana:
- niezapłacone rachunki (czynsz, prąd, gaz, telefon, Internet)
- zaległości podatkowe
- zaległości w ZUS
- zadłużenia w bankach i parabankach
- zadłużenia wobec osób fizycznych i prawnych
- zadłużenia wynikające z wcześniej prowadzonej działalności gospodarczej
Nie są umarzane długi wynikające z:
- obowiązków alimentacyjnych
- z tytułu odszkodowań i rent
- zasądzonych grzywien
- zasądzonych zobowiązań do naprawy szkody lub zadośćuczynienia
- zobowiązań do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd
- zobowiązań zatajonych podczas procedury upadłości konsumenckiej
Adwokat Inowrocław Łukasz Popławki pomaga w złożeniu wniosku oraz przejściu przez procedurę upadłości konsumenckiej, by została przeprowadzona jak najsprawniej z korzyścią dla dłużnika i wierzycieli.