Rodzaje spółek w Polsce – spółki prawa handlowego
Chcąc założyć spółkę prawa handlowego, należy dokładnie zapoznać się z warunkami, jakie trzeba spełnić przy założeniu i prowadzeniu spółki. Poznajmy rodzaje spółek w Polsce i ich najważniejsze cechy.
Spółka cywilna bez osobowości prawnej
W przeciwieństwie do innych spółek prawa handlowego, spółka cywilna regulowana jest Kodeksem cywilnym. Nie ma ona osobowości prawnej, co oznacza, że wszelkie prawa, obowiązki i roszczenia dotyczą wspólników, a nie spółki. Spółkę cywilną co do zasady można założyć bez wizyty u notariusza, nie wymaga rejestracji, a jedynie wpisu do CEIDG każdego wspólnika. Do 2 mln euro zysków rocznie wystarczające jest prowadzenie księgi przychód i rozchodów, co jest znacznie tańsze od pełnej księgowości. Wszyscy wspólnicy odpowiadają solidarnie swoim majątkiem w przypadku zadłużenia.
Rodzaje spółek w Polsce – spółki osobowe
Funkcjonowanie spółek osobowych reguluje Kodeks spółek handlowych. Podstawą ich funkcjonowania są osobiste relacje między wspólnikami (w przeciwieństwie do kapitału w spółkach kapitałowych). Nie mają one osobowości prawnej, ale mają zdolność prawną i sądowną – mogą nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Co do zasady za zobowiązania finansowe wszyscy wspólnicy odpowiadają solidarnie i subsydiarnie (najpierw zadłużenia ściągane są z kapitału spółki, a następnie z prywatnych własności wspólników) – wyjątek stanowią komandytariusze w spółkach komandytowych i komandytowo-akcyjnych, którzy odpowiadają jedynie wkładem inwestycyjnym. Spółkami osobowymi są:
- spółki jawne
- spółki partnerskie
- spółki komandytowe (sp. k.)
- spółki komandytowo-akcyjne (S.K.A.)
Spółki kapitałowe – rodzaje spółek w Polsce
Podstawą prowadzenia tego rodzaju spółek w Polsce jest kapitał, w związku z czym łatwiej i stosunkowo częściej dochodzi do zmiany wspólników. Wspólnicy i akcjonariusze nie odpowiadają osobistym majątkiem. Spółki kapitałowe mają osobowość prawną, a zarządzane są bezpośrednio przez zarządy i pośrednio przez wspólników. Wyróżniamy następujące spółki kapitałowe:
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.)
- spółki akcyjne (S.A.)
- proste spółki akcyjne
W zakładaniu, restrukturyzacji i likwidacji spółek prawa handlowego pomagają prawnicy – adwokat Inowrocław Łukasz Popławski.